5 فایده گیلاس برای نقرس، خواب و موارد دیگر

5 فایده گیلاس برای نقرس، خواب و موارد دیگر
التهاب
نقرس
سلامت قلب
خواب
ریکاوری ورزش
تغذیه
چگونه بیشتر بخوریم
خلاصه
گیلاس حاوی تعدادی مواد مغذی مفید مانند ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است. برخی شواهد نشان می دهد که آنها همچنین ممکن است به کاهش التهاب، محافظت از سلامت قلب و بهبود خواب به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم کمک کنند. فواید سلامتی گیلاس می تواند به عوامل متعددی مانند انواع گیلاس و آلبالو خشک تعداد مصرف کنندگان و دفعات مصرف آن بستگی داشته باشد. این مقاله به شواهد علمی در مورد فواید سلامتی گیلاس، مشخصات تغذیه‌ای آن‌ها و اینکه چگونه افراد می‌توانند گیلاس بیشتری را در رژیم غذایی خود مصرف کنند، می‌پردازد.

1. فواید برای التهاب

التهاب بخشی از پاسخ طبیعی بدن به بیماری یا آسیب است. در کوتاه مدت می تواند مفید باشد. با این حال، التهاب طولانی مدت در بسیاری از شرایط مزمن دخیل است. اگرچه یک رژیم غذایی که به طور کلی سرشار از میوه ها، سبزیجات و فیبر است می تواند به کاهش التهاب کمک کند، گیلاس ممکن است به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی ضد التهابی مفید باشد. بر اساس یک بررسی سال 2018، 11 مورد از 16 مطالعه انسانی در مورد گیلاس و التهاب نشان داد که آنها التهاب را کاهش می دهند. این برای انواع تارت و شیرین گیلاس اعمال می شود و شامل میوه ها، آب میوه ها و کنسانتره های گیلاس می شود.

2. فواید برای نقرس
خواص ضد التهابی گیلاس و آلبالو خشک بدون هسته همچنین ممکن است به نقرس کمک کند. نقرس باعث درد مفاصل ناگهانی و شدید می شود. این به دلیل سطوح بالای اسید اوریک در خون ایجاد می شود. یک بررسی در سال 2018 بیان کرد که مصرف گیلاس می تواند به فرد کمک کند تا سطح متوسط اسید اوریک را در بدن حفظ کند.

این بررسی یک منبع مورد اعتماد در سال 2012 را مورد بحث قرار داد که نشان داد مصرف کنسانتره گیلاس یا خوردن گیلاس منجر به کاهش 35 درصدی حملات نقرس در یک دوره 2 روزه شد. این اثر صرف نظر از جنسیت، وزن بدن، مصرف پورین و الکل، مصرف دیورتیک و مصرف داروهای ضد نقرس یکسان باقی ماند. نویسندگان مرور سال 2018 بیان کردند که اگرچه مطالعات طولانی مدت بیشتری لازم است، اما این یافته ها امیدوارکننده هستند.

3. فواید برای سلامت قلب
به طور کلی، رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات و چربی اشباع کم برای سلامت قلب بهترین است. با این حال، گیلاس ممکن است به ویژه در یک رژیم غذایی سالم برای قلب ارزشمند باشد، زیرا پتانسیل کاهش فشار خون را نشان می دهد.

منبع مورداعتماد بررسی سال 2018 به چندین مطالعه اشاره کرد که در آنها محصولات مختلف گیلاس فشار خون را کاهش دادند. یکی از این مطالعات قدیمی در زنان مبتلا به دیابت نشان داد که مصرف 40 گرم (گرم) کنسانتره گیلاس ترش در روز به مدت 6 هفته به طور قابل توجهی فشار خون را کاهش می دهد.

فشار خون بالا یک عامل خطر مهم برای بیماری های قلبی عروقی است. بر اساس منبع معتبر سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بیماری های قلبی عروقی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. گیلاس و کیوی طلایی حاوی چندین ماده مغذی است که ممکن است به فشار خون کمک کند، از جمله پلی فنول ها و پتاسیم. پلی فنول ها نوعی آنتی اکسیدان هستند که می توانند از آسیب اکسیداتیو جلوگیری کنند. یک مطالعه مشاهده ای بزرگ در سال 2018 نشان داد که افزایش مصرف پلی فنول می تواند فشار خون را کاهش دهد. صد گرم منبع مطمئن آلبالو شیرین خام حاوی حدود 5 درصد از ارزش روزانه پتاسیم یک فرد است که 4700 میلی گرم (میلی گرم) منبع مورد اعتماد است. دریافت کافی پتاسیم منبع مورد اعتماد برای حفظ فشار خون سالم مهم است.

طرز تهیه آلبالو خشک خانگی آبدار

4. فواید خواب
طبق یک مطالعه در سال 2013، گیلاس منبع غنی و طبیعی ملاتونین است که یک انتقال دهنده عصبی است که بر خواب و خلق و خوی تأثیر می گذارد. ملاتونین می تواند برای کسانی که بی خوابی دارند مفید باشد، زیرا این ماده شیمیایی است که باعث خواب آلودگی می شود. مطالعه دیگری که در سال 2013 انجام شد، شامل شرکت کنندگانی بین 20 تا 85 سال بود. در میان نتایج دیگر، محققان تأثیرات روی خواب افرادی که یک محصول مبتنی بر گیلاس مصرف کردند و کسانی که دارونما مصرف کردند را مورد مطالعه قرار دادند. در میان شرکت کنندگانی که محصول مبتنی بر گیلاس مصرف کردند، خواب و استراحت شبانه به طور قابل توجهی بهبود یافت. شرکت کنندگان مسن تر بهبود قابل توجهی را تجربه کردند.

5. فواید برای ریکاوری ورزش
ورزش منظم بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم است. با این حال، می تواند منجر به درد عضلات شود یا اگر فرد به گونه ای ورزش کند که باعث کشیدگی شود، آسیب ببیند.

یک متاآنالیز در سال 2020 شامل شرکت کنندگانی بود که کنسانتره گیلاس ترش را به صورت پودر یا آب به مدت 7 روز تا 1.5 ساعت قبل از ورزش مصرف کردند. نتایج نشان داد که مصرف گیلاس ایران ترش استقامت فرد را در حین ورزش بهبود می بخشد. این احتمالاً به دلیل شاخص گلیسمی پایین و خواص ضد التهابی آلبالو، ضد اکسیداتیو و افزایش جریان خون است. دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای تعیین اینکه آیا گیلاس می تواند زمان بهبودی و درد بعد از ورزش را کاهش دهد یا خیر، انجام دهند.